החלל בחיי היום יום

הידעתם  שישנם טכנולוגיות ופיתוחים מהחלל המשמשים אותנו בחיי היום יום ממש כאן על כדור הארץ בישראל?

חקר החלל השפיע רבות על החיים בכדור הארץ. טכנולוגיות חלל ופיתוחים שנוצרו עבור אסטרונאוטים ובעקבות משימות חלל מדהימות, משמשים את בני האדם ביום- יום שלהם באופן טבעי.

התחום הזה נקרא "ספין אוף". מדובר בתוצרים לא מכוונים של טכנולוגיות שרובן פותחו בנאס"א בעיקר לצורך המסע בחלל הכרוך בפיתוחים רבים לצורכי הנעה, הגנה ומזון משוכללים וחדשניים.

טכנולוגיות רבות המפותחות לטובת תעשיית החלל עוברות לתחומי תעשיה אחרים. מדובר על תחומי הרפואה, חקלאות, מדע החומרים, תקשורת ועוד.

כל העברה כזו מייצרת מנועים כלכליים, מקומות עבודה ושירותים נוספים למגוון אוכלוסיות. מדובר במוצרים נפוצים בכל תחומי החיים – החל מהאופן בו אנו הולכים וישנים ועד לרפואה המתקדמת ביותר.

אתם מבולבלים ?

יש לנו אתגר בשבילכם ….
איספו כמה שיותר מוצרים בבית, שאתם חושבים שיכולים להיות שימושיים בחלל והביאו לשעת השידור ב 6.10. 

רוצים רמזים?

משקפי שמש – יודעים למה משקפי שמש ? משקפי שמש הם לא רק מוצר אופנה, הם מגנים על העיניים שלנו מנזקי קרינת השמש. נאסא פיתחה  ב-1980 עדשות למשקפי שמש  לאסטרונאוטים כדי להגן על עיניהם בהמשך המשקפיים מצאו את דרכם למשקפי שמש, מסיכות לסקי ועוד. 

נעלי ספורט – מה הקשר בין נעלי ספורט לחלל? כשאנחנו עסוקים בפעילות גופנית מופעל לחץ על כף הרגל. על מנת להפחית את הלחץ, מכילות נעלי הספורט סוליות בולמות זעזועים, וכך הן מאפשרות לספורטאי לרוץ ולקפוץ בנוחות, בעוצמה ובלי לפגוע בגופו. הטכנולוגיה הזו היא גלגול מאוחר של המגפיים שפותחו במיוחד עבור המסעות הראשונים לירח. המגפיים נועדו לעזור לאסטרונאוטים בהליכת ירח ולהקל עליהם ללכת ולנתר עליו. לא מדובר רק בנעלי ספורט שהגיעו מתעשיית החלל גם חליפות צלילה, ביגוד לצרכי מיגון, נעלי עבודה, אטמי צמיגים – כולם נולדו מתוך הפיתוחים הייחודיים של חליפות החלל. 

יש עוד מוצרים שהם תוצאה של תעשיית החלל. רוצים לקרוא עליהם?

מזרונים וכריות – בתוך המזרונים והכריות יש מקצף מיוחד סופג כבידה לפיזור שווה של לחץ הגוף על המזרן או הכרית וזאת להקלה על כאבי גב. אותו קצף ששימש לספיגת גרביטציה, כח המשיכה, בעת המראת הטילים, המעבורות. (עם תמונה של מזרנים וכריות)

GPS – מערכת הניווט הלוויינית מאפשרת לנו לנווט כמעט בכל מקום אפשרי, כל הנתונים מתקבלים בזמן אמת מלוויינים. יש אפילו שעונים מיוחדים המתקשרים עם לווינים וניתן לשלוח אותות חילוץ דרכם למטיילים למשל. (תמונה)

כפפות וחולצות תרמיות – חומרי ציפוי למעבורת כמו שמיכות תרמיות ואריחים קרמיים מבודדים שנוצרו בעת תכנון את מעבורות החלל חיפשו דרכים להגן עליהן מפני התחממות בזמן הכניסה לאטמוספירה ומשינוי טמפרטורות קיצוניים בחלל. אלו יצרו בעקבותיהם מגוון מוצרים כמו ציוד הגנה לדודי חימום, חומרי בידוד לבניית בתים, אביזרים נוגדי אש, גלאי שריפות.

מדחום אינפרא אדום – מד החום עם הקרינה האינפרא אדומה שנפוץ היום בשימושו הכרנו אותו בעיקר כמדחום למדידת חום לתינוקות ובשנה האחרונה משתמשים בו בכל בית עסק ונמצא בבתים רבים. נוצר בעקבות פיתוחים של חיישני קרינה מיוחדים שמשמשים גם למדידת טמפרטורות של כוכבים וכוכבי לכת.

ציוד לתינוקות – למי יש כאן אחים קטנים ששותים מבקבוק או יש להם חיתול? מזון לתינוקות התפתח רבות בזכות מחקרים שנערכו בנאסא עם חומצות שומניות מיוחדות. המחקר המקורי עסק במיקרו אצות והפוטנציאל שלהן לייצר מזון וחמצן לאסטרונאוטים.

קבוצה של מדענים הבינו שניתן להשתמש ביכולות הללו לא רק בחלל אלא גם בכדור הארץ. לאחר פרישתם מנאסא הם הקימו חברה בשם מרטק המייצרת חומצות שומניות בשם DHA ו-ARA, החיוניות להתפתחות מוחם של תינוקות ונמצאות בחלב אם. התוספים של החברה נמצאים, בין השאר, בתרכובות מזון לתינוקות, כמו מטרנה ואחרות.

כמו המזון לתינוקות גם הטכנולוגיה של החיתול נועד ללבישה בזמני השיגור והנחיתה של האסטרונאוטים שאורכת שעות רבות.

לסיכום

כפי שראיתם, אלו רק כמה מוצרים בודדים מתוך עשרות פיתוחי חלל המשמשים אותנו בחיי היום יום, גם בתקופה האחרונה מפעלי החלל של נאסא וברחבי העולם, עובדים על פיתוחים שונים שהתבססו על טכנולוגיות מתחום חקר החלל כמו מכונות הנשמה, מערכות לסינון וחיטוי חדרים ומטוסים, קסדה לסינון COVId  לצוותים רפואיים ועוד.

אז בפעם הבאה שאתם משתמשים במוצר כלשהו תשאלו את עצמכם: האם יש לו קשר לתעשיית החלל?

מקורות

https://www.space.gov.il/inspiration/182

https://spinoff.nasa.gov/Spinoff2020/index.html

https://technology.nasa.gov/page/spinoff-2020-shares-how-nasa-innova

https://spinoff.nasa.gov/nasa-coronavirus-response

https://www.hayadan.org.il/space-foundation-2511061

https://spinoff.nasa.gov/page/space-age-water-conservation-nasa

https://www.haaretz.co.il/misc/1.1215331

שיתוף והדפסה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print
אדוות של טיפת מים

מדוע איננו עפים?

אומרים שבלי כוח משיכה לא היינו עומדים על כדור הארץ אלא עפים לחלל. אבל איך אפשר לדעת שהוא באמת קיים?

כניסה