איך לעשות "בלון הליום" מזויף?

בניסוי הזה ניקח בלון רגיל ונגרום לו להיצמד לתקרה – כך שייראה כאילו מדובר בבלון הליום.

מָה צָרִיך?

  1. בלון
  2. שיער – כדי לשפשף בו את הבלון. אפשר להשתמש גם בסוודר מצמר.

מָה עוֹשִׂים?

  1. בחדר סגור מנפחים בלון כמעט עד קצה יכולת הקיבול שלו.
  2. משפשפים את הבלון בשיער.
  3. אחרי שפשוף הגון עולים על כיסא ומצמידים את הבלון לתקרה.

מָה קוֹרֶה?

הבלון נצמד לתקרה ולא נופל.

למה הבלון נצמד לתקרה?

כל חומר מורכב מאטומים וכל אטום מורכב מאלקטרונים בעלי מטען חשמלי שלילי שנעים סביב גרעין הטעון במטען חשמלי חיובי. כשמשפשפים את הבלון בשיער, אלקטרונים נתלשים מהשיער ועוברים לבלון, כך שלשיער יש עכשיו מטען חשמלי חיובי, ואילו הבלון טעון במטען חשמלי שלילי. כשמקרבים את הבלון הטעון בחשמל סטטי לתקרה – התקרה עוברת קיטוב חשמלי באמצעות השראה – האלקטרונים שעל התקרה מתארגנים מחדש לפי הכוח החשמלי שמשרה עליה הבלון הטעון, אף על פי שמטענה הכולל יישאר ניטרלי.

מכיוון שהבלון טעון במטען שלילי, האלקטרונים בכל חומר שהבלון יתקרב אליו יידחו מעט לכיוון ההפוך, ולכן החומר יתקטב – כלומר יהיה בו עודף מסוים באלקטרונים בצד הרחוק מהבלון, וחוסר יחסי באלקטרונים קרוב לבלון, ולכן האזור הזה ייטען במטען חיובי. התוצאה היא שבין הבלון לתקרה יופעל כוח משיכה חשמלי, ולכן הבלון יידבק לתקרה.

כוח המשיכה החשמלי תלוי במרחק, ולכן המשיכה בין המינוסים בבלון לפלוסים בתקרה חזקה מהדחייה שמפעילים האלקטרונים בעלי המטען השלילי במקומות רחוקים יותר של התקרה. כיוון שכוח הכבידה מושך את הבלון כלפי מטה, צריך ליצור בבלון כוח חשמלי חזק מספיק על ידי שפשוף נמרץ של שטח כמה שיותר גדול של הבלון. רק כך הוא יצליח להתנגד לכבידה ולמנוע מהבלון ליפול ארצה.

לסקרנים: הרחבה + סרטון וידאו של הניסוי.

שיתוף והדפסה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print