איך לבנות "מד אהבה"?

בניסוי הזה נבנה סוג של "מד אהבה" – נוזל שמטפס במעלה המכשיר כשנוגעים בו וחושבים על מישהו שאנו אוהבים.

מָה צָרִיך?

 1. בקבוק זכוכית קטן
 2. מים
 3. קשית (מוטב שקופה)
 4. צבע מאכל
 5. פלסטלינה
 6. משפך
 7. טוש לא מחיק

מָה עוֹשִׂים?

 1. מעטרים קשית שקופה בשנתות של "מידת אהבה".
 2. בעזרת משפך מוזגים מים לתוך בקבוק זכוכית עד לגובה של 3-2 סנטימטרים ומוסיפים כמה טיפות של צבע מאכל.
 3. אוטמים את הבקבוק לאוויר באמצעות פלסטלינה כשהקשית נמצאת ברובה בתוכו. ראשית עוטפים היטב בפלסטלינה את הקשית בגובה שבו הקצה התחתון שלה יהיה טבול במים הצבועים. לאחר מכן מכניסים את הקשית לבקבוק, בניצב לתחתיתו, ומהדקים היטב את הפלסטלינה סביב הפתח שלו.
  חשוב! אם האטימה לא תהיה מלאה, הניסוי לא יצליח. כדי לבדוק אם הבקבוק אכן אטום לאוויר, נִשפו בעדינות בקשית לתוך הבקבוק. אם הבעבוע נמשך אחרי הבועה הראשונה או השנייה, סימן שיש לאוויר לאן לברוח והאטימה אינה מוחלטת.
 4. מצמידים את הידיים לדפנות הבקבוק, חושבים חזק על מישהו שאוהבים ורואים כמה אהבה מד האהבה שלנו מודד.

מָה קוֹרֶה?

כשמצמידים את הידיים לדופן הבקבוק, מים מתחילים לעלות במעלה הקשית. כשמרפים מהבקבוק המים יורדים מחדש לתחתית.

אז איך מד האהבה עובד?

“מד האהבה" שלנו לא באמת מודד אהבה, אלא חום. החום מגיע מכפות הידיים שלנו, שנוגעות בדופן הבקבוק וגורם למים שבו לעלות בקשית. שימו לב שהמים עולים אף על פי שהידיים כלל לא קרובות אליהם, מכיוון שמה שמגיב לחום הוא בעיקר האוויר הכלוא בתוך הכלי.

האוויר מורכב מחלקיקים קטנים של גז שנעים ללא הרף ומתנגשים בכל מה שנקרה בדרכם – למשל חלקיקים אחרים או דופן הבקבוק. ההתנהגות הזאת מקנה לו תכונה שאנחנו מכירים בתור לחץ אוויר.

כשהטמפרטורה עולה, חלקיקי האוויר נעים מהר יותר ולכן גם לחץ האוויר עולה. אילו הבקבוק היה פתוח, האוויר היה פשוט בורח ממנו החוצה, אך מכיוון שאטמנו את הבקבוק אין לאוויר לאן לברוח והוא לוחץ חזק יותר על כל מה שסביבו, כולל המים.

דופן הבקבוק והקשית הם חומרים קשיחים ולא מושפעים כמעט מהלחץ, אבל המים נעים די בקלות, כך שלחץ האוויר המוגבר דוחף אותם וגורם להם לעלות בקשית.

בסופו של דבר המים עוצרים בגובה כלשהו כשנוצר שוויון לחצים בין האוויר בבקבוק לבין המים בקשית שלוחצים עליו בחזרה בגלל משקלם. ובאופן יותר מדויק נאמר שהמים שמתפנים לתוך הקשית מפנים עוד נפח לאוויר שבבקבוק ותורמים גם כך להקטנת הלחץ בתוך הבקבוק. 

לסקרנים: הרחבה + סרטון וידאו של הניסוי.

שיתוף והדפסה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print