מנורת לבה מסוכרזית

בעזרת הממתיק המלאכותי התוסס ניצור "מנורת לבה" – חגיגת טיפות צבעוניות דמויות לבה, שעולות ויורדות.

מָה צָרִיך?

  1. בקבוק ריק
  2. מים
  3. שמן
  4. סוכרזית (הרבה)
  5. צבע מאכל או צבע גואש (לא חובה)
  6. פנס

מָה עוֹשִׂים?

  1. מטפטפים כמה טיפות של צבע מאכל לתוך הבקבוק.
  2. מוסיפים לבקבוק מים – עד שליש הגובה.
  3. מוסיפים לבקבוק שמן – עד שני-שליש הגובה (השאירו את השליש העליון ריק מנוזל).
  4. לוקחים חופן טבליות סוכרזית וזורקים אותם פנימה לתוך הבקבוק

מָה קוֹרֶה?

נוצרת שכבה של מים צבועים (בצבע שבחרנו להוסיף), ומעליה שכבה של שמן. הסוכרזית שוקעת מבעד לשכבת השמן, וכשהיא מגיעה למים היא מתחילה לתסוס. הבועות שמשתחררות בתסיסה של הסוכרזית עולות למעלה מבעד למים ולשמן גם יחד, עם מעט מים צבועים. אם נניח פנס מתחת לבקבוק, נקבל מעין מנורת לבה.

מה גורם למים להשתחרר לאוויר מבעד לשמן?

הפעולה של מנורת לבה מבוססת על עיקרון בפיזיקה שנקרא עקרון הציפה, או חוק הציפה – שגילה המדען היווני ארכימדס לפני יותר מ-2,200 שנה. לפי העיקרון הזה, מה שקובע אם חפץ יצוף או ישקע אינו המשקל אלא הצפיפות שלו, כלומר היחס בין משקל הגוף לבין הנפח שלו. במנורת הלבה שבנינו יצרנו משחק צפיפויות בעזרת סוכרזית. הממתיק המלאכותי מכיל סודה לשתייה (סודיום ביקרבונט) וגם חומצה מוצקה (חומצה פומרית). כשהסוכרזית באה במגע עם מים, שני החומרים הללו נמסים במים ונוצרת ביניהם תגובה כימית שפולטת גז פחמן דו-חמצני.

הצפיפות של פחמן דו-חמצני נמוכה בהרבה מזאת של המים או השמן, ולכן הגז שנפלט צף ועולה מעל שתי שכבות הנוזלים גם יחד. במהלך תנועתו למעלה נצמדות אליו לפעמים טיפות מים קטנות, וכך הוא מעלה גם אותן אל תוך השמן, כמו מצופים מלאי אוויר שעוזרים לילדים לצוף בבריכה. כשהטיפות הללו מגיעות לשכבה העליונה ביותר של השמן, בועות הגז מתפוצצות ונפלטות לאוויר. מאחר שעכשיו אין עוד מה שירים את המים על פני השמן, וטיפות המים שוקעות מחדש, כי צפיפות המים גדולה מצפיפות השמן. התוצאה היא מראה יפה של בועות מים שנעות מעלה ומטה בתוך השמן.

לסקרנים: הרחבה + סרטון וידאו של הניסוי.

שיתוף והדפסה

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email
שיתוף ב print